Cât timp este un joc de baseball? Pai depinde

Sport

Jocurile de baseball din Liga Majoră durează nouă reprize și durează în medie O PICĂ PESTE trei ore. Liga minoră și baseball-ul colegial durează, de asemenea, nouă reprize și sunt, în general, mai scurte în timp. Liceul și jocurile de baseball Babe Ruth se joacă pentru șapte reprize, „Baseball-ul Little League” este jucat pentru șase reprize, iar Tee-Ball este jucat pentru cinci reprize.

este apa spumante la croix rău pentru tine

O repriză de baseball durează în total șase ieșiri, trei pe echipă. Repriza este împărțită în două jumătăți. Echipa în deplasare bate în jumătatea „superioară” a reprizei și echipa gazdă bate în timpul jumătății „inferioară”.

Această regulă nu se schimbă în toate nivelurile de baseball, cu excepția Tee-Ball, care nu contează out-urile și necesită ca fiecare jucător dintr-o echipă să obțină un bat în fiecare repriză.

Jocurile din Liga Majoră de Baseball durează nouă reprize și durează în medie UN POC trei ore a termina. Liga minoră și baseball-ul colegial durează, de asemenea, nouă reprize și sunt, în general, mai scurte în timp. Liceul și jocurile de baseball Babe Ruth se joacă pentru șapte reprize, Little League baseball este jucat pentru șase reprize, iar Tee-Ball este jucat pentru cinci reprize.

Cât durează o repriză de baseball?

Această regulă nu se schimbă pe toate nivelurile de baseball - cu excepția Tee-Ball, care nu contează out-urile și necesită ca fiecare jucător dintr-o echipă să primească o bat-in fiecare repriză.

Este posibil ca o jumătate de repriză să poată lua doar trei pitch-uri pentru trei out-uri rapide. Cu toate acestea, nu există o limită de timp definitivă. Durata exactă depinde de numărul de bat-uri, de ritmul pitcherului și de numărul de modificări de pitching. Teoretic, o repriză ar putea continua pentru totdeauna dacă echipa de teren nu reușește să înregistreze trei outs.

Cât durează jocurile de baseball din Liga Majoră - Și de ce

Cu toate acestea, numărul de reprize jucate într-un joc și durata exactă a unui joc depind de mai mulți factori.

Dacă un joc MLB rămâne egal la sfârșitul a nouă reprize, echipele joacă reprize suplimentare până când o echipă are mai multe alergări decât cealaltă la sfârșitul unei reprize. În 2020, un alergător a fost plasat la a doua bază înainte de fiecare repriză, pentru a facilita un rezultat mai rapid și pentru a salva personalul de pitching al unei echipe de la jocurile de peste 15 reprize. Cel mai lung joc din 2020 a fost de 13,0 reprize, comparativ cu 23 de meciuri din sezonul anterior, care au durat 14 sau mai multe reprize.

Pe partea din spate, un joc se poate încheia după 8,5 reprize dacă echipa gazdă conduce la sfârșitul jumătății de sus a celei de-a noua reprize.

De asemenea, este posibil ca un joc MLB să se încheie după cinci reprize dacă există vreme nefavorabilă.

cum să faci greutate pentru lupte

Timpul precis necesar pentru a finaliza un joc, în termeni de ore și minute, variază de la un joc la altul. Lanceștii care iau mai mult timp între pitch-uri măresc lungimea jocului la fel ca și lungimea dintre reprize, care variază de la 1:55 la 2:55 în post-sezon, din cauza cerințelor de televiziune.

Un număr mare de alergători de bază crește, de asemenea, durata jocului, deoarece majoritatea jucătorilor iau timp suplimentar între pitchuri cu alergători pe bază.

De asemenea, jocurile cu mai multe modificări de pitch sau provocări de reluare durează mai mult din cauza pauzelor extinse în joc.

În 2015, MLB a promulgat reguli pentru scurtarea jocurilor - fusese obișnuit ca echipele rivale să joace mai mult de patru ore. Acum există un cronometru care urmărește timpul dintre reprize, vizitele în movilă ale antrenorilor și captatorilor și timpul dintre frapieri iar ceasurile de pitch sunt testate în ligile minore, limitând timpul între pitch-uri la 20 de secunde când bazele sunt goale.

nike zoom ja fly track spikes

În 2020, în timpul pandemiei COVID, Major League Baseball Players raportat pentru antrenamente pe 1 iulie 2020, conducând la un program al sezonului regulat de 60 de jocuri care a început pe 23 și 24 iulie.

Aceste reguli nu se aplică la toate nivelurile de baseball. Alți factori contribuie la durata unui joc de baseball.

Cât timp este un joc de baseball în Liga Minorilor?

Baseball-ul ligii minore, care include AAA, AA și alte câteva ligi profesionale, respectă aceleași reguli de repriză ca MLB. Ligile AAA și AA au instituit ceasul de 20 de secunde, care are jocuri scurtate cu 12 minute . Capetele duble au o lungime de 7,0 reprize la minori.

Cât timp este un joc de baseball colegial?

Jocurile colegiale durează și nouă reprize. Cu toate acestea, unul sau ambele jocuri ale unui cap dublu pot fi jucate pentru șapte reprize în anumite circumstanțe. O regulă a îndurării intră în vigoare și jocul se încheie dacă o echipă este cu 10 sau mai multe runde după șapte reprize - sau cinci reprize în jocurile de șapte reprize.

Cât timp este un joc de baseball la liceu?

Jocurile de baseball din liceu durează șapte reprize. Dacă există vreme nefavorabilă, un joc oficial poate fi jucat în patru reprize. Deoarece unele câmpuri de liceu nu au lumini, întunericul poate deveni o problemă, iar jocul poate fi reluat mai târziu. Dacă o echipă este în avans cu 10 curse după patru reprize, intră în vigoare o regulă a îndurării.

Cât timp este un joc de baseball pentru tineri?

Durata jocurilor de baseball pentru tineri depinde de nivelul de joc.

• Tee-Ball (vârstele 4-7 ani) se joacă pentru cinci reprize; cu toate acestea, numărul de reprize este adesea determinat de timpul alocat jocului, care variază de la ligă la ligă.
  • Liga Mică (7-13 ani) jocurile au șase reprize.
  • Liga Babe Ruth (13-18 ani) jocurile au șapte reprize